WORDPRESS İLE WEB TASARIMI

WORDPRESS İLE WEB TASARIMI

 

WEB SİTESİNİN ÇALIŞMA MANTIĞI NEDİR?

Bir web sayfası, HTML kodlarıyla oluşturulmuş bir dokümandır. Bu dokümanı şekil olarak, içine resimler eklenmiş bir WORD dokümanına da benzetebilirsiniz. HTML sayfaları birbirlerine bağlanarak web sitesi oluşturulur. Bu sayfalar ve içerdikleri tüm nesneler bir FTP (File Transfer Protocol- Dosya Aktarım Protokolü) programı aracılığı ile web sitenizin barındığı bilgisayara yüklenirler. Web sitelerini barındıran bu bilgisayarlara SERVER-SUNUCU adı verilir. Bu bilgisayarlar yapı itibari ile kişisel bilgisayarlardan farklı değildirler, ancak web sunuculuğu için özel olarak yapılandırılmışlardır. Web sitenize bağlanıldığında ana sayfanız ekrana gelecektir. Ana sayfanızın, ismi standart bazı isimlerden oluşur. Bunlar; index.html, index.htm, Default.html, Default.htm, index.asp ve türevleri şeklinde olabilir. Ancak içlerinden bazıları tüm sunucular için ana sayfa ismi olarak belirlenebilirler, diğerleri için web sunucusunun bu isimleri desteklemesi gerekir. Tüm sunucular için kullanabileceğiniz isimler; index.html, index.htm, default.html, default.htm olarak sıralayabiliriz. (Server yöneticileri istedikleri ismi, ana sayfa ismi belirlemek için kullanabilirler.)

WEB SİTESİ NASIL YAYIMLANIR? DOSYALAR SUNUCUYA NASIL GÖNDERİLİR?

Web sitenizi oluşturan dosyaları bir FTP programını kullanarak yükleyebileceğiniz gibi, Sunucunuzun tarayıcı ile yükleme seçeneği varsa, tarayıcınızla da yükleme yapabilirsiniz. Bazı bedava web alanı veren siteler sadece tarayıcı ile yükleme kabul ederler. Ancak bu işin aslı FTP’dir ve bir FTP programı edinmenizi tavsiye ederim. Program Rehberi bölümünü kullanarak bir FTP programı edinebilirsiniz. FTP programları içinde en ünlü olan program hiç şüphesiz ki Cute Ftp’ dir. Bu programı kullanması hem kolaydır hem de üstün bir FTP programıdır. FTP programına sunucunuzun adresini, kullanıcı adınızı, şifrenizi girdikten sonra, sunucunuz tarafından size ayrılmış dizine bağlanırsınız. Bu aşamadan sonra yerel dosyalarınızı bu klasöre, tıpkı Windows Gezgini’ni (Explorer) kullandığınız gibi, aktarabilirsiniz.

WORDPRESS İLE WEB SAYFANA SAHİP OL

WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemidir. B2/cafelog projesinin resmi devamı kabul edilir. WordPress bir CMS (Content Management System / İçerik Yönetim Sistemi)’dir.Bu makale düzenleme, yayınlama sistemi anlamına gelir. Google tarafından çok hızlı indexlenir ve sayfa açılışları hızlıdır. WordPress yeni bir yazılımdır, kökleri ve gelişimi 2001’e kadar uzanır. Bu girdi itibariyle 3.1.1 sürümdedir ve resmi verilere göre toplamda milyonlarca kez indirilerek kurulmuştur.

Kullanım, hız, geniş kullanıcı tecrübesi ve rahatlığına odaklanmış bir yayım yazılımı olup açık kaynak yazılımına katılan aktif bir toplulukla geliştirilmektedir.

WORDPRESS SİTESİNE NASIL SAHİP OLUNUR?

1.Adım:www.wordpress.com sayfasına gidiniz.

2.Adım:Kayıt ol kısmına tıklamalıyız.

                                                                                   3.Adım:Parola ve şifre oluşturma.

4.Adım:Artık sayfamız hazır ve eklemek istediğimiz tüm yazıları ekleyebiliriz.

 

 

 

 

 

 

5.Adım:Yazdıklarımızı nasıl yayımlayacağız.Çok basit sayfalar kısmına yazdıklarımızdan sonra yayımla kısmına tıklayarak bu işi halledebiliriz.

WordPress tabanlı web sitesi kurmanın avantajları nelerdir?

1- WordPress tamamen ücretsizdir.

WordPress sayesinde ücretsiz olarak dilediğiniz kadar web sitesi kurabilirsiniz. İhtiyacınız olan web siteniz için bir alan adı (sizinsiteniz.com gibi) ve bu siteyi barındıracağınız bir hostingtir. Com, net ve org gibi popüler alan adı uzantılarının bir yıllık maliyeti ortalama 10 TL çıvarındır. Web sitenizi barındıracağınız hosting ise yıllık 25-30 TL çıvarındadır. Kısacası wordpress tabanlı bir web sitesi oluşturmak size 40-45 TL’ye gelir. Böyle bir web sitesini web tasarımcılara yaptırmak ise, 250 TL’den başlar.

2- WordPress ile web site kurmak ve yönetmek çok kolaydır.

WordPress tabanlı bir web site kurmak için kesinlikle kodlama ve web tasarım bilmek zorunda değilsiniz. Sadece Facebook kullanabilen biri bile wordpress ile bir web sitesi kurabilir. Web sitesini kurduktan sonra yönetmek ise Facebook kullanmak kadar basittir. Basit ve inanılmaz kullanışlı olan yönetim paneli sayesinde yazı, resim ve videolarınızı saniyeler içinde yayınlayabilirsiniz. Web sitenizin görüntüsünü hazır temalar sayesinde dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bu temaların renklerini, menülerini ve arka planlarını değiştirebilir kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Ve bunları yapmak sadece birkaç tuşa basmaktan ibarettir.

Aslında önemli olan web sitesini kurmak değil yönetmektir. Eğer çok paranız varsa web tasarımcılara web sitesi kurdurabilirsiniz. Web sitesi kurmak için sizden yüzlerce hatta binlerce lira para alırlar ve kurup size teslim ederler. Fakat web sitesini kurup yönetemedikten sonra bir anlamı yoktur. Web sitenize yeni bir şeyler eklemek istediğinizde her seferinde tasarımcılara servet ödemekten başka bir işe yaramaz. WordPress tabanlı bir web sitesini yönetmek 8-10 yaşındaki çocukların yapabileceği kadar kolaydır. Kısacası wordpress sayesinde web sitenizi yönetmek kurmaktan bile basittir. WordPress ile site yapmak hazır web sitesi sahibi olmak gibi bişeydir.

3- WordPress tabanlı kurulan siteler çok kaliteli ve seo dostudur.

Bu sistemle kurulan siteler google gibi arama motorlarında çok kısa sürede yükselir. Bunun sebebi ise, wordpress içerik yönetim sisteminin google tarafından çok sevilen bir alt yapıya sahip olmasıdır. Başka bir yöntemle kurmuş olduğunuz bir web sitesi ile wordpress karşılaştırıldığında google gözünde kesinlikle wordpress büyük bir avantajdır. Kısacası google aramalarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız kesinlikle wordpress tabanlı bir site kurmalısınız. WordPress sağlamış olduğu binlerce ücretsiz eklenti sayesizde çok basit bir şekilde site içi seo ayarlarını yapmanızı sağlamaktadır. Normal bir web site tasarımında site içi seo yapmak için kodlama bilmeniz gerekmektedir. Fakat wordpress tabanlı bir web site kurarken seo ayarlarını eklentiler sayesinde dakikalar içerisinde yapabilirsiniz. WordPress seo ayarları için sadece bir kaç eklenti kurmanız yeterlidir.

4- Temalar ve eklentiler.

WordPress web sitenizin tasarımı için binlerce ücretsiz tema ve eklenti sunmaktadır. Bu hazır temalar arasından dilediğinizi seçerek web sitenizi çok basit bir şekilde tasarlayabilirsiniz. WordPress tema ve eklenti bakımında en zengin içerik yönetim sistemidir. Dünya üzerindeki pek çok ücretsiz blok servisi bile wordpress tabanlıdır. Hazır temaları çok basit bir şekilde kendinize uygun olarak düzenleme imkânı da sunmaktadır. Web sitenizin görünümünü sadece birkaç tuşa basarak şekillendirebilirsiniz. Hazır temalar sayesinde dilediğiniz alanda, eğitim, sanat, teknoloji, internet, iş, sağlık, spor, müzik, forum, e-ticaret, satış ortaklığı, finans, adsense vs. temalar bulundurduğu için istenilen her alanda web site yapmak mümkündür. Hazır web site satın almak yerine keslinlikle kendiniz wordpress tabalı bir site yapmanızı tavsiye ederim.

Birbirinden Güzel ve Kaliteli Site Şablonları Web Sitesi Tasarlarken Size Yardımcı Olup Sitenizi Daha Kısa Sürede Hazır Hale Getirmenizi Sağlar.

WordPress Eğitim Programı Sana Web Sitesi Kurmayı, Kurduğun Siteyi istediğin gibi düzenlemeyi öğretir. Kısacası WordPress Eğitim Programı “web sitesi yapmak istiyorum” diyenlerin en büyük yardımcısıdır.

Web Sitesi işleri yaparak 1000 TL ve üzeri kazanç sağlayan çok sayıda kişi tanıyorum. Bu kişiler web sitesi yapmayı kendilerine meslek edinmişlerdir. Gerçekten de Webmaster’lık çok sağlam, kârlı ve geçerli meslektir. Webmaster’ların gelirleri aylık sabit bir fiyat olmamakla birlikte yapılan işin miktarına bağlıdır. Bir firmaya 400 TL’ye site yapılıyor ve bu site 1 haftada tamamlandığı düşünülürse1 ayda kazanılan tutar 1.600.00 TL’dir. Bu 1.600.00 TL’nin 150 TL’si ile Hosting ve Domain masraflarının ödendiği düşünülürse Toplam: 1.450.00 TL kâr elde edilir. Webmaster’lığın ne kadar kârlı bir meslek olduğu bu örnekten çok rahat anlaşılmaktadır.

Web Siteleri en önemli teknoloji araçlarından biridir. Bir Firmaya, Kişiye, Kuruma ulaşılabilmesi için Telefon ve Mail’den ziyade daha çok web siteleri önplana çıkmaktadır. Televizyonlardaki Web Site Reklamları ağırlık göstermeye başlamıştır. Firmalara web site zorunluluğu getirildiği için Webmasterlık bilinen ve büyük önem kazanan meslek olmuştur.

Web Sitesi Yapımı 1 – 2 günde öğrenilebilecek bir iş değildir. “Bu işi öğrenebilmek için Günde 7 – 8 saat bilgisayar başında durmanız gerek” gibi bir şart da yoktur. Bu iş için günde 2 saat zaman ayırmak yeterlidir. Web Sitesi Kurmayı “WordPress Eğitim Programı” sana öğretir. WordPress Eğitim Programı ile Görüntülü Sesli ve Uygulamalı videoları izleyerek web sitesi kurmayı öğren!

Reklamlar

WORDPRESS İLE WEB TASARIMI” üzerinde bir yorum

 • Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google+ fotoğrafı

  Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  w

  Connecting to %s

  %d blogcu bunu beğendi: